Ana sayfa Genel Oyak Renault’tan İran’a yeni hamle

Oyak Renault’tan İran’a yeni hamle

Yıllık 360 bin otomobil ve 750 bin motor üretim kapasitesi bulunan Bursa’daki Oyak Renault fabrikası gözünü İran’a dikti. İran’a kopya tesis kuracaklarını söyleyen Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tunç Başeğmez, “İran’a kopya bir tesis kuracağız. Bu tesis bizdeki sistemin güncellenmiş bir prosesi olacak” dedi.

Batı Avrupa’dan sonra dünyanın en büyük üretim tesisi olan ve Bursa’dan tüm dünyaya açılan Oyak Renault fabrikasının yeni rotası İran oldu. Özellikle İran’a ürün ve ekip olarak destek verdiklerini ileten Oyak Renault Otomobil Fabrikaları Genel Müdürü Tunç Başeğmez, yeni yatırımla ilgili açıklamalarda bulundu. Başeğmez, Yeni Megane Sedan ile birlikte üretimin yüzde 80’ini ihraç edeceklerini dile getirerek şöyle devam etti: “Biz Renault olarak 1997’lerde ilk defa bir otomobili Avrupa’da yapılmadan Türkiye’de banttan indirdik. Ama bu konuda otomobil yapmak yetmiyor. Otomobil bütün üretim programlamasından satış ve satış sonrasına kadar çok büyük bir iş gerekiyor. Biz o tarihlerde o işi yaptığımız zaman, sadece iç pazarı beslemeyi biliyorduk. Ama biz Renault markasının gerçek dünyası ile o yıllarda karşılaştık ve bu işin daha çırağı olduğumuzu anladık. O yıllarda sadece üretim değil birde aracı istenilen zamanda teslim etmek için lojistik tarafıyla da uğraştık. Dönüm noktamızı Megane 1 station wagon modeliyle gerçekleştirdik. Bize güvenenler baktı ki biz fazlasını da yapabiliyoruz. İşte o zaman yeni projeler yağmaya başladı.”

İRAN KRİZİNDE FREN YAPMADIK
Renault Grubu’nun kendilerine İran’a yardımcı olma konusunda görev verildiğini vurgulayan Başeğmez, “Biz İran’a hem ürün alanında destek veriyoruz hem de ekiplerimiz olacak o bölgede. Onlardan da bize ekipler gelip gidiyor. Bizdeki sistemin güncellenmiş bir prosesini oraya kuruyoruz. Daha sonra ekip eğitimleri de gerçekleşecek” dedi. Yeni Megane Sedan’ın yerlilik oranının yüzde 50’nin üstünde olacağını söyleyen Başeğmez, “Oyak Renault’un Ar-Ge’ye Renault mühendislerinin verdiği bir görev var. İran’daki projeler tamamen bizim yönetimiz de ve sorumluluğumuzda gerçekleşecek. İran krizinde hiçbir zaman Renault frene basmadı aksine hızlandı. İranlı meslektaşlarımızla birlikte İran’da yeni projeler geliştiriyoruz” diye konuştu.

Oyak Renult Genel Müdürü Tunç Başeğmez
Oyak Renult Genel Müdürü Tunç Başeğmez

YATIRIMLAR KESİLMEDİ
Yeni Megane Sedan’ın Oyak ile Renault arasındaki 45 yıllık ortaklığın yeni bir adımı olduğunu dile getiren Renault Grubu Avrasya Başkanı Denis Le-Vot, 2015 yılında Türkiye’nin Renault dünyasındaki en büyük dördüncü pazar olduğunu belirtti. Le-Vot, “Geçen yıl Renault’nun dünyadaki en büyük dördüncü ülkesi Türkiye oldu. Ortaklığımızdan çok ama çok tatmin edici sonuçlar almış durumdayız. Bugüne kadar ki yatırımlarımızın toplamı 3 milyar avroyu geçti. Yaşadığınız mevcut durum belirsizlikler içeriyor ama bu bizi hiç bir zaman umutsuzluğa ve geri durmaya sevk etmedi. Biz yeniden istikrara kavuşarak, ilerleyeceğinize inanıyoruz. Bu nedenle yatırımlarımızı kesmedik devam ettirdik. Oyak Renault’da kapasite doldu. Burada daha ileri gitmek imkansız. Şuan yeni bir fabrika ve yatırım düşünmüyoruz” ifadelerini kullandı.

FLUENCE ÜRETİMİ SONA ERDİ
Başeğmez, fabrikada daha fazla büyüyecek yerlerinin kalmadıklarını ifade ederek, “Biz şuan günlük 360 bin kapasite ile çalışıyoruz. Saatte 60 araç üretimi gerçekleştiriyoruz. Şuandaki temel ilgilimiz yeni modelimizi maksimum üretim haline getirmek için çalışacağız. Megane Sedan üretimiyle birlikte Fluence üretimine son verdik” açıklamasında bulundu.

Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem
Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem

YILDA 3 MİLYAR DOLAR İHRACAT
Oyak Genel Müdürü Savaş Erdem, Yeni Megane Sedan’ın Bursa Oyak Renault Fabrikaları’nda üretimiyle duyduğu heyecanı dile getirerek “Ekonomimizin lokomotif sektörlerinin başında yer alan otomotiv sektörü bizim için büyük önem taşıyor. Oyak Renault ile üretim, Renault Mais ile satış ve pazarlama, Orfin ile oto finansmanı alanlarında sektörümüze yön veriyor olmaktan gurur duyuyoruz. Oyak Renault’nun 5 kıtada 80’den fazla ülkeye gerçekleştirdiği ihracat ile ekonomimize her yıl 3 milyar dolara yakın katkıda bulunuyor olması bizleri ayrıca gururlandırıyor. Yeni Megane Sedan’la gerek üretim gerek ihracat ve iç pazar olarak ortaklığımıza daha büyük ivme katacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.

MEDIA SELECTION - E3 VERSION - 18-INCH GRAND TOUR WHEEL RIMS
MEDIA SELECTION – E3 VERSION – 18-INCH GRAND TOUR WHEEL RIMS

ALİ YILDIRIM-BURSA

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here