Ana Sayfa Genel BAJAJ QUTE 16.800 TL’LİK ETİKETLE SUNULDU

BAJAJ QUTE 16.800 TL’LİK ETİKETLE SUNULDU

Dünyanın en büyük üç tekerlekli taşıt üreticisi ve Hindistan’ın en büyük iki tekerlekli taşıt ihracatçısı Bajaj Auto, kompakt özellikleriyle ve çevre dostu nitelikleriyle ön plana çıkan quadricycle olarak tanımlanan (motosiklet motorlu 4 tekerlekli araç) modeli Qute’u Türkiye’de de satışa sundu

Dünyanın en büyük 3. motosiklet üreticisi olan Hintli Bajaj Auto’nun ülkemizdeki temsilcisi Kuralkan Holding, bireysel ve ticari taşımacılığın yeni nesil aracı Bajaj Qute modelini satışa sundu. Hindistan’da üretilerek ilk kez Türkiye pazarında satışa sunulan Bajaj Qute, 16 bin 800 TL’lik satış fiyatıyla ve Kuralkan Holding güvencesiyle ülkemiz yollarına çıkmaya başladı. Hindistan’da üretilen Bajaj Qute, Avrupa Birliği’nin dört tekerlekli motosiklet kategorisinde yer alıyor ve B sınıf otomobil ehliyetiyle kullanılabiliyor.

Uygun fiyatlı, kolay erişilebilir, şehir içi kısa mesafeler ya da köy, kasaba, tatil beldesi ve ilçelerdeki günlük ulaşım ihtiyacına cevap vermek üzere geliştirilen Bajaj Qute, bireysel ulaşımın yanında ticari ulaşımda son noktaya teslim ihtiyacına da yanıt verecek. Bireysel taşıma ve ticari amaçlı kullanıma yönelik olarak değişik konfigürasyonlarda üretilen Bajaj Qute, kargo ve kurye hizmetlerinden su servisi ve çiçek taşımacılığına kadar birçok farklı iş sahibi için de ideal ve ekonomik bir çözüm sunuyor. Bajaj Qute, boyut, ağırlık, maliyet ve hız gibi parametrelerin ideal bileşimini sunuyor. Avrupa quadricycle standartlarına uyumlu olarak hızı saatte 70 kilometre ile sınırlı olan araç, Afrika ve Güney Asya ülkelerinde toplu taşıma için de sıkça kullanılan modellerin ileri teknolojiyle geliştirilerek üretilmiş yeni neslini temsil ediyor.

Yusuf Kuralkan-Manish Singh Rathore-Rakesh Sharma-Sait Kuralkan otogundem

Bajaj Qute Türkiye lansmanına katılan Bajaj Auto Uluslararası İş Birimi Başkanı Rakesh Sharma, “Geçtiğimiz yıllar boyunca 3 tekerlekli araçlarımız birçok ülkede sosyal dokunun bir parçası oldu. Taşımacılıkta son noktaya ulaşım ihtiyacını karşılamasının yanında milyonlarca kişiye de iş olanağı sağladı. Bajaj Qute ile çıtayı yükseltiyoruz ve daha temiz, daha güvenli ve daha konforlu bir ulaşım çözümü sunuyoruz. Asya, Afrika, Latin Amerika ve Avrupa’daki iş ortaklarımız, Qute ile ortaya çıkacak büyüme olanaklarından büyük heyecan duyuyorlar. Biz ise aracı öncelikle Türkiye’de satışa sunmak istedik. Bunda iş ortağımız Kuralkan Holding’e olan güvenimiz en büyük etken oldu” dedi.

Kuralkan Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Sait Kuralkan ise Qute ile Türkiye’de önemli bir ihtiyaca cevap vermeyi umduklarını dile getirerek şunları söyledi: “Bajaj Auto, Discover modeliyle commuter ve Pulsar modeliyle de sport sınıflarında en önde gelen üreticilerden biri. Şehir içi ulaşımda yepyeni bir segmentin doğuşunu müjdeleyen Bajaj Qute ile işbirliğimizi daha da ilerlettiğimiz için çok mutluyuz. Uygun fiyatı ve çok amaçlı yapısıyla bireysel ve ticari ulaşıma farklı, ekonomik ve kolay erişilebilir bir çözüm olacağına inanıyoruz.”

Kullanımı çok kolay olan Qute, kompakt yapısı, hafifliği ve 66 gm/km ile üretilen 4 tekerlekli araçlar arasında en düşük karbon emisyonu değerlerinden birine sahip olmasıyla da çevre dostu bir mobilite çözümü olarak ön plana çıkıyor. Himalayalardan çöllere kadar farklı yol ve iklim koşullarında toplam 3.2 milyon kilometre test edilen Bajaj Qute için motosiklet üretiminde yeni bir çığır açan Bajaj’ın patentli DTSi motor teknolojisi kullanılıyor. Yekpare şasiyle tam uyum sağlayan 5 ileri ve 1 geri vitesli şanzımanla kombine edilen 217 cc’lik, 13 HP gücündeki üç bujili motor, 19.6 Nm tork üretiyor. Ortalama bir otomobile göre yüzde 40 daha az karbon emisyonu ve yüzde 60 daha yüksek yakıt verimliği sunan Bajaj Qute, bir litre benzinle 36 kilometreye ulaşan menziliyle dikkat çekiyor Toplam 399 kg ağırlığındaki Bajaj Qute, bireysel taşıt versiyonunda 191 litrelik bagaj hacmine sahip. En dar alanlarda bile yüksek manevra kabiliyeti olan aracın 2.75 metre uzunluk, 1.31 metre genişlik ve 1.65 metre yükseklik ölçülerine ek olarak dönüş yarıçapı da sadece 3.5 metre.

Bajaj Qute İç Mekan otogundem

Bajaj Auto Teknoloji Direktörü Abraham Joseph ise “İki tekerlekli araçlardaki hafif taşıt üretebilme uzmanlığımızı ve üstün verimliliğe sahip DTS-I teknolojimizi kusursuz uyguladığımız motor ve şanzıman yapısıyla ürettiğimiz Qute bizim için bir başyapıt oldu. Yüksek dayanıklılığa sahip çelik ve darbeye dayanıklı güçlendirilmiş plastik ile bütünleşen gövde, küçük hacimli ve yüksek performanslı 4 supaplı ve üç bujili kapalı devre enjeksiyonlu motorla kusursuz bir bileşim oluşturdu. 5 ileri vitesli şanzımanla da olağanüstü yakıt verimliliği ve emisyon değerlerine ulaştık, daha uzun ömürlü bir motor için de su soğutma sistemi kullandık” dedi.

Bajaj Auto ile ortaklık anlaşmasının ardından 2014 yılı Mart ayından itibaren ürün satışlarına başlayan Kuralkan Holding, 60.000 m2 kapalı alan ve günlük bin adet üretim kapasitesine sahip fabrikasında üretimini yaptığı Bajaj markasıyla, Türkiye’de bir yıl gibi çok kısa bir sürede yüzde 4.9’luk pazar payına ulaştı. Bajaj, Kuralkan Holding ile yaptığı işbirliği çerçevesinde Türkiye’de 2016 yılında ise pazar liderliği hedefliyor.

bajaj qute otogundem