Ana Sayfa Test BMW 1.16d TESTİ

BMW 1.16d TESTİ

Özellikle sportif tasarımı ve düşük yakıt tüketimiyle dikkat çeken BMW 1 serisini elden geçirdi. Dizel motor seçeneğiyle konuğumuz olan 116d, markanın başlangıç modelinde başarılı satış grafiği yakalamayı hedefliyor

BMW 1 serisinin tasarım anlamında daha yırtıcı ve aykırı bir tasarıma sahip bir araç haline gelmiş. Son derece modern ve fazla iddialı bir tasarım anlayışına kavuşmaya çalışan marka, 1 sersinde ekonomik sürüşüyle ön plana çıkıyor. Bu sade sayılabilecek tasarımda şüphesiz ki LED farları dikkatleri çekiyor. Gündüzleri dikkat çeken bu tasarım anlayışı, Türkiye paketi olarak 3 farklı donanım seçeneği ile satışa sunulmuş. “Urban Line”, “Sport Line” ve “M Sport” olarak sıralanan bu seçeneklerle aracınızın donanım seviyesini geliştirebiliyorsunuz. Ancak bunların hepsi için ekstra ücretler ödemeniz gerekecek. Yan bölümde önden arkaya doğru uzanan çizgiler ile otomobilin dinamik yapısı betimlenmek istenmiş. Arka bölüme geldiğimizde ise sade hava etkilerini sürdürüyor. Bu bölümde ilk etapta stop gruplarının değişimini görmemek mümkün değil. Ancak bu bölüm gerek marka ve model logosuyla son derecek şık bir hale getirilmiş. Aracın boyutlarına baktığımızda BMW 116d, 4329 mm uzunluğa 1765 mm genişliğe, 1413 mm yüksekliğe ve 2690 mm dingil mesafesine sahip. Bu değerler ile araç bir önceki karoser yapısından farklı bir değişiklik göstermemiş.

bmw 116d testi otogundem2

360 litrelik bagaj
Otomobilin içerisine geçtiğimizde BMW’nin tüm modellerine benzer bir iç mekân bizleri karşılıyor. Son derece sade bir tasarıma sahip iç mekân donanım paketleriyle daha şık bir hale getirilebilir. Malzeme kalitesi ve işçilikte herhangi bir sıkıntı yer almıyor. Direksiyon üzerinde ve kokpitin belli bölümlerinde metal kaplamalar şık olmuş. Ön panelde dikkat çeken bir başka detay ise orta havalandırma ızgaralarının hemen üzerine konumlandırılmış ekran. Bu ekrandan araç ile ilgili birçok bilgi yer alıyor. Bu bölüm vites kutusunun yanına yerleştirilmiş joystick sayesinde kolay bir şekilde kontrol edilebiliyor. Ön kısımda sunulan alan yeterli fakat arka koltuklar için aynı şeyleri söylemek mümkün değil. Sadece iki yetişkinin yolculuk edebileceği arka koltuklarda baş ve diz mesafesi biraz yetersiz kalmış. BMW 116d’nin bagaj hacmi 360 litre iken koltuklar yatırıldığında bu oran 1200 litreye kadar ulaşıyor.

bmw 116d testi otogundem1

100 km’de 3.4 litre
BMW 116d’nin kalbinde 1,5 litre dizel bir ünite yer alıyor. Bu motor 4000 d/d’da 116 beygir güç, 1750 ila 2250 d/d’lar arasında ise 270 Nm tork değeri üretiyor. Otomatik şanzıman ile kombine edilmiş bu ünite 0-100 Km/s hızlanmasını 10,4 saniyede tamamlarken maksimum 195 Km/s’lik bir hız değerine sahip. Fabrika verilerine göre karma yakıt tüketim değeri ise 3,4 litre olarak belirlenmiş. Biz testimiz sırasında 5.1 litrelik değer elde ettik. Ancak fabrika verilerine ulaşmak daha sakin yol şartlarında çok zor değil. BMW bu modelde size “ECO Pro “Comfort” ve “Sport” olmak üzere 3 farklı sürüş modu sunmuş. Bu seçenekler sayesinde aracın sürüş karakterinde bir anda değişim yapabilirsiniz. BMW 116d, “ECO Pro” modunda tamamen ekonomi yapmaya odaklı bir otomobil olurken “Sport” modda gücünü son damlasına kadar gösteren bir araca dönüşebiliyor. BMW 116 dizelde orta sertlikte bir süspansiyonlara yer verilmiş. Bu sayede asfalt üzerindeki irili ufaklı birçok çukuru başarılı bir şekilde emse de sarsıntısı içerde oldukça hissediliyor. Yol tutuşu anlamında uyguladığı güç oranından dolayı benzinli versiyonuyla tamamen farklı bir karaktere sahip. Virajlarda sınırların üstüne çıkmaya çalıştığımızda ilk kaymayı önden gerçekleştiriyor.

bmw 116d testi otogundem

ALİ YILDIRIM