Ana Sayfa Genel Otokoç Otomotiv Saatte 12 Araç Sattı

Otokoç Otomotiv Saatte 12 Araç Sattı

Otomotiv sektörü 2015 hayallerini döviz kurlarındaki artışına rağmen rekorlar yılı olarak kapattı. 2015’in son derece iyi geçmesi, hem ikinci el pazarını hemde araç kiralama sektörüne büyük katkı sağladı. Türkiye’nin önde gelen otomotiv perakendecilerinden olan Otokoç Otomotiv, pazarın yüzde 25 büyüdüğü ifade etti ve geçtiğimiz yılı yüzde 34 artışla, 5,2 milyar lira ciro ile kapattı.

Geçtiğimiz 2015’i rekorlarla kapatan otomotiv sektörü, satışlarda 1 milyon adeti geçme hayalini gerçekleştirdi ve üretimde de 1 milyon 358 bin adet araç üretti. Bu büyümeden faydanlanan Otokoç Otomotiv, 2015′ yılını yüzde 34 artışla, 5,2 milyar lira ciro ile kapattı. Saatte 12, günde 280 araç satışı gerçekleştiren şirket, toplamda 102 bin adet araç satışı yaptı. İkinci elde 24 bin adetlik satış rakamına ulaştıklarını belirten şirket yetkilileri, 2016 yılında otomotiv sektörünün daralmaya gideceğini söyledi. Otokoç Otomotiv Genel Müdürü Görgün Özdemir, “2015 yılında yeni araç satışlarımızı yüzde 26, ikinci el araç satışlarımızı ise yüzde 25 artırarak pazarın üzerinde bir büyüme performansı sergiledik. Türkiye’nin mega perakendecisi olarak yeni araç satışında 78 bin 300 adet ile üretici markaların satış rakamlarıyla yarışır durumdayız. Türkiye’de satılan tüm Fiat ve Ford markalı araçların 3’te 1’ini tek başımıza satıyoruz. Volvo’da marka payımız yüzde 40, Alfa Romeo ve Jeep’te marka payımız yüzde 36 seviyesinde. Ağır ticari araç kategorisinde Ford Trucks satışlarının yüzde 30’unu biz gerçekleştiriyoruz”dedi.

Bu yıl pazar daralacak
Otokoç Otomotiv, bu yıl 3 yeni tesis açmayı hedefliyor. Özdemir, 13 tesisi de yenileyeceklerini, bunlar için toplam 32 milyon liralık yatırım gerçekleştireceklerini söyledi. Otomotiv sektörünün uzun yıllardır beklediği 1 milyonluk satışa 2015’te ulaştığını hatırlatan Özdemir, “Bu yıl pazarın bir miktar daralacağını, 950 bin civarında kapanacağını düşünüyoruz. Toplam pazardan aldığımız yüzde 8’lik payı korumayı hedefliyoruz” dedi. Geçen yılı 5,2 milyar liralık konsolide ciroyla kapattıklarını ifade eden Özdemir, bu yıl yüzde 10’luk büyümeyle 5,8 milyar lirayı hedeflediklerini belirtti. Kısa ve uzun dönem araç kiralama pazarında da iddialı olduklarını vurgulayan Özdemir, araç parklarının 40 bin 700 adede ulaştığını, bu yıl 47 bin adedi yakalayacaklarını anlattı. 

Elektirikli araçlar şeklen kiralanıyor
Otokoç Otomotiv Araç Kiralamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İnan Ekici, elektrikli araçların şeklen kiralandığını söyleyerek, “Elektrikli araç kiralamada ülkemizin alt yapısı ve sarj istasyonları hala çok yaygın değil. Bu sebepten dolayı şuan elektrikli araç kiralamamaızın bir anlamı yok” dedi.