Ana sayfa Genel Ford Otosan elektrikli araç için yatırım düğmesine bastı

Ford Otosan elektrikli araç için yatırım düğmesine bastı

Ford Otosan elektrikli araç yatırımı için harekete geçti. Toplam 20.5 milyar liralık yatırımla harekte geçen Ford Otosan bu yatırımı 2026’ya kadar harekete geçirecek.

Ford Otosan elektrikli araç yatırımı için harekete geçti. Toplam 20.5 milyar liralık yatırımla harekte geçen Ford Otosan bu yatırımı 2026’ya kadar harekete geçirecek.

Ford Otosan tarafından yapılan açıklama ise şöyle;

Ford Otosan olarak 60 yıldır olduğu gibi ülkemizin geleceğine olan inancımızla yatırımlarımıza devam ediyoruz. Bu doğrultuda, 2026 yılına kadar yapmayı planladığımız 20,5 milyar TL yatırımı kapsayan Cumhurbaşkanlığı Kararı’nın bugün Resmi Gazete’de yayınlanmasından mutluluk duyuyoruz.

Önümüzdeki 6 yıl boyunca hayata geçireceğimiz ve etkisi 10 yılı aşacak ileri görüşlü bu yatırım ile hem şirketimizi hem de Türkiye otomotiv sanayiini geleceğe taşıyacağımıza ve global arenada rekabet gücümüzü artıracağımıza inanıyoruz.

20.5 MİLYARLIK LİRALIK YATIRIM

20,5 milyar TL tutarındaki bu yatırım ile elektrikli ve bağlantılı yeni nesil ticari araç projelerinin hayata geçirilecek. Bununla birlikte üretim tesislerimizdeki modernizasyon ve otomasyon çalışmaları gelişecek. Aynı zamanda Ford’un Avrupa’da devam eden ticari araç pazar liderliğine ve artan pazar payı başarısına istinaden büyüyen ticari araç pazarındaki talebi karşılamak için kurulu kapasitemizi artırmayı öngörüyoruz.

Bu kapsamda, Kocaeli Fabrikalarımızdaki araç üretim kapasitemizi 650 bine çıkarmayı ve batarya montaj fabrikası kapasitesini de 130 bin adede ulaştırmayı amaçlıyoruz. Aynı zamanda 3 bin kişilik ek istihdam sağlamayı da hedefliyoruz. Yatırımlarımıza ilişkin detayları önümüzdeki dönemde paylaşmaya devam edeceğiz.

Çalışanlarımız, bayilerimiz, tedarikçilerimiz başta olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte büyük Ford Otosan ailesi olarak heyecan duyduğumuz bu yatırım döneminin, memleketimiz için hayırlı olmasını temenni ediyoruz.