Ana sayfa Genel Ford Otosan maske üretimine başlıyor

Ford Otosan maske üretimine başlıyor

PAYLAŞ

Ford Otosan maske üretimi için kolları sıvadı. Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yüz maskelerinin seri üretimine hazır olduklarını açıkladı.

Koronavirüs etkisiyle yurtdışında otomotiv sektörü sağlık sektörüne soyundu. Birçok marka üretimi devletlerini destekelemek için solunum ve maske üretimine çevirdi. Türkiye’de de Ford Otosan, otomotiv şirketleri arasında bu işe öncülük yaptı. Ford Otosan, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın ardından Sağlık Bakanlığı ile yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’nin koronavirüsle mücadelesinde kritik rol oynayan sağlık çalışanlarının güvenliğine yönelik yüz maskesi üreteceğini duyurdu. Ford Otosan maske üretimine hazır.

HANGİ MALZEMELERDEN ÜRETİLECEK

Açık kaynaktan alınan ancak tasarımı Ford Otosan Ar-Ge Departmanı tarafından iyileştirilen yüz maskesi, benzerlerinden farklı olacak. 150 derecelik bir açıyla yüzün tamamını korurken, ön camı özel olarak geliştirilen PET veya PETG malzemeden kesilerek üretilecek.

ÜÇ BOYUTLU YAZICIYLA OLACAK

Haydar Yenigün

Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün, yüz maskelerinin seri üretiminin yan sanayi ile birlikte Ford Otosan’ın geliştirdiği kalıpla yapılacağını aktardı. Yenigün “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüsle mücadelede için hazırız. Türkiye’nin öncü sanayi şirketlerinden biri olarak, gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğumuzu açıklamıştık. Bu doğrultuda, hem Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız hem de Sağlık Bakanlığımız ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Sonrasında hızla çalışmalarımıza başladık. Açık kaynaklı bir modeli baz alarak, Sağlık Merkezi çalışanlarımızın yönlendirmeleri ve Ford Otosan Ar-Ge mühendislerinin çalışmalarıyla bu modeli yüzün tamamını koruyacak şekilde iyileştirdik. Hızla Ar-Ge sürecini tamamladık. Geldiğimiz noktada; şu an maske üretimi için 3D (üç boyutlu) yazıcı ve basit kalıplarla komponent ve prototip üretimine başladığımızın müjdesini paylaşmak istiyorum. Tasarladığımız yüz maskeleri, yan sanayimiz ile birlikte sağlık çalışanlarımızın canları pahasına verdiği mücadelede kullanılmak için seri üretime hazır. Çok kısa bir zaman içerisinde on binlerce üretebilecek duruma geldiğimiz için çok mutluyuz.”