Ana Sayfa Test MERCEDES-BENZ VITO TOURER 111 CDI TESTİ

MERCEDES-BENZ VITO TOURER 111 CDI TESTİ

Mercedes-Benz, ilk olarak 1996 yılında üretimine başladığı Vito için gaza bastı. İspanya ve Çin’de üretimi gerçekleştirilen Vito Tourer 1.6 litrelik dizel motoru ve geniş iç hacmiyle konuğumuz oldu

Hafif ticari araç segmentinde yer alan panelvan ve van karoser seçeneğiyle Vito modeli artık otomobil sıfatına büründü. Özellikle İstanbul’da köprü geçişlerinde büyük kolaylık sağlayacak olan model, sürücüye ve yolcularına rahat ve geniş bir ortam sunuyor. Vito’nun ilk nesli 1996 yılından 2003 yılına dek sürerken, bu nesilde benzinli ünite 120 beygir güç ve dizel ünitelerde 122 ve 140 beygir güç üretebiliyordu. Yeni teknolojiler sayesinde daha verimli dizel motorların geliştirilmesiyle birlikte Vito’da 3 adet dizel motor yer almış. Bu motorlar 111-114 ve 116 BlueTec olarak adlandırılmıştır. Vito modelinin ikinci neslinde yer alan motorlar Euro3 ve Euro4 emisyon standartlarına uyumlu olarak üretilmiş ve en katı emisyon standardının uygulandığı İngiltere’nin Londra kentinde bile sorunsuzca piyasaya sürülebilmiştir. Bu kadar tarihi bilgiden sonra aracın dış tasarımına bakacak olursak daha fazla yere doğru uzanan kaput araca sportif bir hava katmış. Belirgin çizgilerin yer aldığı, ön kaput bir önceki karoser yapısına göre daha kaslı olmuş. Geniş far grupları bir üst modelde LED destekli sunulurken bizde yer alan test aracında normal sarı far grupları tercih edilmiş. Artık daha büyük bir alan kapsayan far blokları, daha geniş bir ızgara ile sunuluyor. Tamamen sadelikten yana olan tasarım anlayışı Vito’da, tam bir makam aracı tadını veriyor. Dikiz aynaları araçla o kadar uyumlu büyüklükte olmuş ki göze batmıyor.

MERCEDES-BENZ VITO TOURER 111 CDI TESTİ otogundem3

Geniş iç hacim
Aracın iç kısmına ilk adım attığınızda ön kısım sürücüyle birlikte 3 kişiye seyahat imkanı sunuyor. Ön paneldeki sadelik radyonun aracın tam göbeğine konumlandırılmış olması şık bir vuruş olmuş. Sadece dikkatimizi çeken bu denli bir aracın içerisinde biz dokunmatik çok fonksiyonlu bir ekran beklerken sadece radyonun olması yada bir geri görüş kamerasının olmaması bize göre bir eksiklik. Ön konsolda yer alan yuvarlak havalandırma ızgaraları, üç kollu direksiyon simidi binek modellerden tanıdık. Aracın arka kısmına geçildiğinde ise 3 er karşılıklı koltuklu 6 kişilik bir bölümle karşılaşıyorsunuz. Arkada yan camlar üç parmak genişliğinde açılma özelliğine sahip ve aracın içerisini havalandırmak gerektiğinde çok işe yarıyor. Vito Tourer’nın tavan bölümünde yer alan havalandırma kanalları, iç mekandaki hava değişimini kolaylıkla sağlıyor. Araçtaki en güzel özellik ise her şeyin en sade şekilde konumlandırılmış olması. Araçtaki deri koltukların yerini ise kumaş döşemeler kapmış.

MERCEDES-BENZ VITO TOURER 111 CDI TESTİ otogundem2

1.6 litrelik dizel
Motor ünitelerinin hacimleri ise 1.6 ve 2.1 litre olarak seçim imkanı sunulmuş. Dizel seçeneğinde 114, 136 ve 163 beygirlik güç seçeneklerini sunan Vito, yakıt tüketimi konusunda artık daha verimli. Dizel yakıt seçeneği, daha az yakıt tüketmesinden dolayı Vito modelinin günümüze dek gelmesinde en etken rol oynamış ve en çok tercih edilen motorları da dizel üniteler olmuştur. Bize konuk olan 111 BlueTEC modelinde 1.6 litrelik dizel bir ünite görev yapıyor. Bu motor 3800d/d’dan itibaren 114 beygir güç üreten motor, 1500d/d’dan itibaren 270 Nm’lik tork değeri sunuyor. Alt devirlerde çok tepkili olmayan araç üst devirlerde daha başarılı. 6 ileri manuel vites ile sunulan araç 0’dan 100 kilometre hıza 15,1 saniyede ulaşıyor. Yakıt türü olarak dizel kullanıldığı araç 75 litrelik depoya sahip ve galiba izlenimlerimiz doğrultusunda bu araç mazotu kokluyor desek yerinde olur. Fabrika verisi olarak 100 kilometrede ortalama 6,3 litrelik tüketim gerçekleştiren araç bizim sürüşümüz boyunca 7,9 litrelik bir tüketim gerçekleştirdi. Daha uzun mesafeli yol şartlarında ise bu tüketim oranı 6 litrelere kadar düştü. Özellikle filolara kesin çözüm olmasının yanında geniş aileler içinde Mercedes-Benz iyi bir seçenek sunuyor.

MERCEDES-BENZ VITO TOURER 111 CDI TESTİ otogundem1

ALİ YILDIRIM

1 Yorum