Ana Sayfa Genel Peugeot Yeni SUV Modeliyle Cenevre’de

Peugeot Yeni SUV Modeliyle Cenevre’de

Peugeot çok daha dinamik ve enerjik başladığı 2016 yılında yarış parkurlarına dönüşünü de kutluyor. Geçtiğimiz sene dünya genelinde 1.710.000 milyon adet araç satışı gerçekleştiren Peugeot, Avrupa pazarında %9,7, Çin pazarında %5,6, Afrika ve Orta Doğu pazarında %2,3 ve pasifik bölgesinde ise %9,1 büyüme kaydetti

Ocak ayında Peugeot 2008 DKR, 2’si ilk üç, 5’i ilk iki ve finalde Güney Amerika Dakar olmak üzere 13 etabın 9’unu kazanarak Dakar Rallisini büyük bir başarıyla tamamladı. 9.500 km’lik zorlu maratonun ardından 1987 ile 1990 yılları arasında Afrika’da kazandığı dört adet Dakar zaferi de dahil Peugeot Sport motorsporları başarılarına bir yenisini daha ekledi. Peugeot bunun dışında LeMans 24 Saat, Dünya Ralli Şampiyonası ve Pikes Peak gibi organizasyonlarda da çok büyük başarılara imza attı. Peterhansel/Cottret ikilisinin Peugeot 2008 DKR ile elde ettiği zaferden altı hafta sonra Peugeot kompakt SUV sınıfındaki temsilcisi yeni Peugeot 2008 modelinin dünya tanıtımını Cenevre Otomobil Fuarında gerçekleştiriyor. Peugeot 2008 pazara 2013 yılında giriş yaptı ve şık tasarımı ve dinamik karakteriyle kısa sürede tüketicinin gönlünü kazandı. Avrupa’nın yanı sıra Brezilya ve Çin de dahil dünya çapında artan satış başarısı 515.000 adede ulaşırken Peugeot 2008 kısa sürede Peugeot’nun en başarılı uluslararası ürünü haline geldi. Peugeot 2008 satışa sunulduğu günden bu yana Avrupa’da sınıfının en çok satan ilk üç modeli içinde yer alıyor. Söz konusu başarıyı sürdürmek ve daha da ileriye taşımak üzere Peugeot 2008 daha güçlü ve daha çekici bir tasarımla yenilendi. Çamurluk korumaları ve dik konumlandırılan ön ızgarası ile Peugeot 2008 son derece güçlü bir SUV duruşu sergiliyor. Var olan Access, Active ve Allure ekipman seviyeleri GT Line ile tamamlanırken bu yeni ekipman seviyesi diğer Peugeot ürün gamında olduğu gibi daha sportif ve daha şık bir görünümü beraberinde getiriyor. Peugeot 2008 bağımlılık yapan bir sürüş deneyimi ve kullanım kolaylığı sunuyor. Yelpazeye yeni eklenen Ultimate kırmızı gövde rengi ise yeni 2008’in çekiciliğini arttırıyor. Peugeot i-Cockpit® ise Peugeot 2008’in sürüş karakteristiklerini bir üst seviyeye taşıyor. Gelişmiş çekiş kontrol sistemi Grip Control 2008’in her türlü yol koşulundaki kullanımını destekliyor. Sistem Mud&Snow (Çamur ve Kar) tipi 4 mevsim lastiklerle kombine ediliyor. Mirror Screen özelliği MirrorLinkTM ve Apple Carplay® teknolojileri ile birlikte geri görüş kamerasını da kullanırken, Peugeot 2008 bu sınıfta nadir olan Aktif Şehiriçi Güvenlik Freni ve Park Asistanı gibi ekipmanlarla üst seviye bir güvenlik yaklaşımı sergiliyor. Tüm versiyonlarda markaya has dinamizm sunuluyor. Euro6 emisyon normlarını yerine getiren motorlar yüksek yakıt verimliliği ile sürüş keyfini aynı potada eritiyor. 1.2L PureTech 130hp versiyonu da dahil dört versiyon sınıfının en iyi değerlerine imza atıyor.

VIP dünyasına adım atacak
2016 Cenevre Otomobil Fuarında dünya tanıtımı yapılacak olan Peugeot TRAVELLER, Combispace ve VIP Shuttle dünyasına son derece iddialı bir giriş yapıyor. Peugeot Tasarım bölümü markanın SUV ve binek modellerinin yeni tasarım dilini bu sınıfa da taşıdı. Böylece Peugeot TRAVELLER güçlü ve zarif hatlara sahip son derece iddialı bir görünüm sergiliyor. Peugeot, TRAVELLER modelini sınıfında referans noktası olması için birçok üstün özellikle donattı. Modüler EMP2 platformundan yararlanılarak geliştirilen yeni şasi; üstün kalite, verimlilik ve sınıf rekortmeni tüketim değerlerini beraberinde getiriyor. Modern teknolojinin bütün nimetlerinden faydalanan BlueHDi Euro6 motorlar SCR (Selective Catalytic Reduction) ve katkılı DPF (Dizel Partikül Filtre) dahil günümüz motor teknolojisinin en etkin ve verimli emisyon kontrol teknolojileriyle donatıldı. 180 HP ve 400 Nm’ye kadar farklı güç alternatiflerine sahip olan ve kullanıma sunulduğu Temmuz 2013’ten bu yana başarısını birçok kez kanıtlamış olan motor, üstün sürüş keyfi ve performansı bir arada sunuyor. Peugeot TRAVELLER ürün gamı ortalama 140 g/km CO2 emisyon ve 5,4 l/100 km tüketim olmak üzere sınıfının en iyi değerine imza atıyor. Peugeot’nun üstün bilgi birikimi ve deneyiminin bir yansıması olarak Peugeot Traveller üst sınıf bir ambiyans ile konfor seviyesi ve son derece keyifli bir yolculuk vaat ediyor. 9 koltuğa kadar farklı oturma kombinasyonlarına sahip olan iç mekanı ve kimi bu sınıfta benzersiz zengin ekipman seviyesiyle Peugeot TRAVELLER bir yandan yaşamı kolaylaştırırken, diğer yandan ise günlük kullanıma uygun bir yapı vaat ediyor. Aralık 2015’te açıklanan EuroNCAP çarpışma testlerinden ‘5 Yıldız’ alan Peugeot Traveller aynı zamanda yüksek güvenlik beklentilerini de yerine getiriyor.

Peugeot_Traveller_otogundem

Traveller konsepti
Yeni Peugeot TRAVELLER Combispace ile dinamizm stratejisini tüm sınıflara uygulayacağını net bir şekilde gözler önüne seren Peugeot, TRAVELLER i-Lab konseptiyle iş dünyasına yönelik gelecekteki mobilite çözümlerine nasıl yaklaştığını gösteriyor. Peugeot, internet bağlantısını baz alarak geliştirdiği devrim niteliğindeki çözümlerle iş profesyonellerine benzersiz bir deneyim sunuluyor. Modüler EMP2 platformu üzerine inşa edilen ve kompakt boyutlarına karşın geniş bir yaşam alanı sunan TRAVELLER i-Lab markanın SUV ve binek otomobillerinde de kullandığı karakteristik tasarım öğeleri ve teknolojileri de bünyesinde barındırıyor. Modern teknolojinin nimetlerini iş profesyonellerinin hayatını kolaylaştırmak üzere bir araya getiren Peugeot, 32 inçlik dokunmatik tablet, Wifi hotspot, Bluetooth®, kablosuz şarj istasyonları ve her bir yolcu için sanal gerçeklik başlığı gibi teknolojik çözümleri TRAVELLER i-Lab konseptiyle sunuyor.
En gelişmiş teknolojilerle desteklenen TRAVELLER i-Lab; Trafik İşaretini Tanımlama Sistemi ve Sürücü Dikkat Uyarı Sistemi gibi en güncel sürüş destek sistemleriyle sürücü ve beraberindeki yolcuların güvenliğini sağlıyor. Yeni nesil Peugeot İnternet Bağlantılı 3D Navigasyon sadece gerçek zamanlı trafik bilgisi sunmakla kalmıyor, aynı zamanda akıllı telefonunu sisteme bağlayan arka koltuk yolcusunun ajandasına göre sürücüye yönlendirme de yapıyor.

Stephane Peterhansel

Peugeot 2008 Dakar
Güney Amerika’dan geldikten sonra ilk kez toplum karşısına çıkıyor. Stephane Peterhansel ve Jean-Paul Cottret ekibinin pilotajındaki 302 numaralı Peugeot 2008 DKR, 2016 Dakar Rallisini kazandı. Dakar Ralli’sindeki 12’inci galibiyetini Peugeot’ya kazandıran ‘Dakar Aslanları’ Cenevre’de sergileniyor. Alçak ve geniş bir siluet ortaya koyan Peugeot 2008 DKR için, Dakar’ı gezegenin en büyük maceralarından biri yapan, kum tepeleri veya kayalıklar herhangi bir engel teşkil etmiyor. Peugeot 2008 DKR’nin karbon gövdesinin altında son derece gelişmiş bir teknik yapı gizleniyor. 460 mm süspansiyon yoluna sahip ikiz amortisörler kadar 37 inçlik (çap) magnezyum jantları çevreleyen Michelin marka lastikler dayanıklı ve bir o kadar da hafif yapısıyla en zor şartlarla bile rahatlıkla baş etmesine yardımcı oluyor. Motor kaputunun altında ise ‘Aslan’ın kalbi kükrüyor. 3,0 litrelik ikiz turbo beslemeli V6 dizel motor 350 HP güç ve 600 Nm tork üretiyor. Sadece Peugeot 2008 DKR değil, diğer kahramanlar da orada olacak. Stephane Peterhansel 5 Mart tarihinde Peugeot hayranlarıyla bir araya gelecek ve Sebastien Loeb ise 11 Mart tarihinde Peugeot standında olacak. Peugeot Sport, 2008 DKR’nin yanı sıra Cenevre’de başarılı kompakt hatchback modeli 308’in ileri teknoloji ürünü türevleri olarak; 270 HP gücünde 1.6 THP motora sahip 308 GTi by Peugeot Sport ve 500 HP gücünde hibrit sisteme sahip süper spor sürüş özellikleri sergileyen kompakt model 308 R Hybrid modellerini de sergiliyor.

Peugeot i-Cockpit
Satışa sunulduğu 2012 yılından bu yana 2,2 milyonun üzerinde müşteri tarafından tercih edilen Peugeot 208 ile birlikte ilk kez kullanıma sunulan Peugeot i-Cockpit® markanın yeni tasarımlarının ayrılmaz bir parçası haline geldi. Peugeot 2015 yılında Peugeot Fractal adı altında markanın gelecekteki tasarım yaklaşımlarını gözler önüne seren tamamen yeni ve son derece özgün bir konsept otomobil tanıttı. Yenilikçi tasarıma sahip elektrikli şehir coupesinin kokpitinde ise benzersiz bir ses ve çok daha sezgisel bir sürüş deneyimi sunan Peugeot i-Cockpit® teknolojisinin yeni bir versiyonu gizleniyor. Görme ve dokunma duyularının ardından üçüncü duyu olarak devreye alınan işitmeye odaklanan 9.1.2 ses sistemi her bir koltuğun sırtlığına entegre edilen 9.1 bas sistemiyle benzersiz bir ses deneyimi vaat ediyor. Focal imzasını taşıyan sistem araç içi müzik sistemlerine tamamen yeni bir boyut getiriyor. Peugeot Fractal kabin içinde ise yenilikçi ve çok özel teknolojilere odaklanıyor. HD holografik ekrana sahip dijital tablet şeklinde heads-up dışında araca ait fonksiyonlara direksiyona entegre edilen dokunma ve çift tıklama prensibi ile çalışan küçük dokunmatik ped yüzeyler üzerinden de ulaşılabiliyor. Kabin içindeki yüzeylerin yüzde 80’i 3D yazıcılarla üretilirken yüzeyler oditoryum benzeri geometrisiyle sesin akustik olarak kabin içine dağılmasını sağlıyor. Sadece 1.000 kg ağırlığa sahip olan elektrikli coupe 204 HP güç üretirken hafif yapılı gövdesi ve yol rüzgarını arkaya doğru ileten aerodinamik yapısının yanı sıra düşük yanaklı dar profilli lastiklerinde katkısıyla 450 km’ye kadar menzile imkan tanıyor. 0-100 km/s hızlanmasını 6,8 saniyede tamamlayan araç 0-1000 metreyi ise 28,8 saniyede tamamlıyor. 3,81 metrelik uzunluğu ve 7 ile 11 cm arasında değişen ayarlanabilir yüksekliğiyle o tam bir şehirli. Peugeot sportif yönünü ve teknolojilerini üç farklı tematik bölgede ziyaretçilerin beğenisine sunuyor. GTi by Peugeot Sport Bölgesinde 308 GTi by Peugeot Sport ve 208 GTi by Peugeot Sport modellerinin yanı sıra Peugeot 308 R Hybrid ve 2016 Dakar Rallisi şampiyonu Peugeot 2008 DKR modelleri gösteriliyor. 308 GTi by Peugeot Sport simülatörü ise stant ziyaretçilerine en yeni Peugeot Sport modellerini deneyimleme imkanı sunuyor. Teknoloji Bölgesinde yüksek verimlilik oranına sahip PureTech ve BlueHDi motorlar, EAT6 şanzıman ve Peugeot 308 R Hybrid motor sergileniyor. Peugeot 108 Roland Garros ve Peugeot 208 Roland Garros modellerinden oluşan Roland Garros ürün gamı ise İsviçreli kadın tenisçi ve Peugeot’nun İsviçre elçisi Belinda Bencic eşliğinde özel bir alanda stant ziyaretçilerini karşılıyor.

Peugeot_Fractal_otogundem

İnternet bağlantısı
Peugeot, Cenevre Otomobil Fuarında gelen ziyaretçilere yeni nesil internet bağlantılı hizmetlerini de tanıtıyor. Yeni dokunmatik Peugeot ekranı yolculukları ve sürüşü kolaylaştıran bütün hizmet ve çözümleri bir araya topluyor. Yumuşak bir ekran teması veya sesli komut ile kumanda edilen sistemi kullanmak çok basit. Sesli komut veya dokunmatik ekran üzerinden kumanda edilebilen yeni nesil Peugeot internet bağlantılı 3D navigasyon sistemi, yılda dört defa olmak üzere ömür boyu haritaların ücretsiz güncelleme imkanının yanı sıra Peugeot’nun internet bağlantılı Peugeot Connect hizmetlerinden üç yıl boyunca ücretsiz olarak yararlanma imkanı sunuyor. Peugeot Connect1, TomTom Traffic anlık trafik bilgileri, servis noktalarının ve park alanlarının konumları ve fiyatları, hava durumu bilgileri ve İlgi noktasının yerel aranması (POI) özelliklerini kapsıyor. Opsiyonel olarak sunulan Uyarı Bölgeleri1 hizmeti ile tamamlanabilen navigasyon sistemi, anlık trafik bilgisi sayesinde trafik sıkışıklıklarından kaçınarak zaman kazandırıyor. Peugeot Connect hizmetlerine bağlantı Peugeot Connect SOS & Assistance (SIM kartı dahil) ile otomatik olarak yapılıyor ve ek bir ücret içermiyor. SIM kartının olmaması halinde bağlantı; USB, Bluetooth veya WiFi bağlantılı bir akıllı telefon aracılığı ile ‘tethering’ (modem modu) yoluyla yapılıyor.
Mirror Screen özelliğini de içeren Peugeot Connect Navigasyon, 7” inçlik dokunmatik ekranı üzerinden akıllı telefonunun uygulamalarına erişim imkanı sunuyor. Mirror Screen, daha geniş akıllı telefon uyumluluğu sunabilmek için Apple CarPlayTM ve Mirrorlink® teknolojileri ile birlikte sunuluyor.

Peugeot otogundem

Üç önemli scooter modeli
Dünyanın en eski iki tekerlekli motorlu araç üreticisi olan Peugeot, Cenevre Otomobil Fuarında ürün gamındaki üç önemli scooter modelini de sergiliyor. Motosiklet pazarının en teknolojik üç tekerlekli scooter modeli olan Peugeot Metropolis 400, mat siyah ve mavi renklerini harmanlayan Blue Line D-air özel serisi ile sergilenecek. Ayarlanabilir renkli ön vizör, siyah gölgeli jantlar ve çelik spor egzozuyla Blue Line sportif olduğu kadar tarz bir görünüm de sunuyor. Peugeot Metropolis modelinde sunulan üstün güvenlik ekipmanları D-air versiyonuyla birlikte daha da artıyor. Özel güvenlik ekipmanı olarak dahil edilen ve motosikletle herhangi bir fiziki bağa sahip olmayan havayastıklı Dainese ceket 45 ms ile dünyanın en hızlı reaksiyon süresine sahip. Metropolis; eller serbest akıllı çalıştırma sistemi, lastik basıncı uyarı sistemi, elektrikli park freni ve iki adet kaskı alacak kadar büyük sele altı bagajıyla kullanıcı dostu ve konforlu bir yapı sunuyor. Efsane S55 ve S57 modellerinden esinlenilen Peugeot Django modeli, Peugeot’nun 1950’lerdeki scooter modellerinin modern bir yorumu olarak dikkat çekiyor. 2015 yılının ilkbaharında tanıtılan Django 50 modeli aradan geçen süre içerisinde 125 cc ve 150 cc’lik versiyonlarla bir model ailesine dönüştü. Heritage, Sport, Evasion ve Allure versiyonlarıyla son derece geniş bir ürün yelpazesi sunan Django ön/arka SBC aktif dağılımlı frenlerle güvenlik beklentilerini de yerine getiriyor. Django mükemmel bir şehir içi yol arkadaşı olarak da öne çıkıyor. Park halinde sürücünün tam boy kaskı için depolama alanı sunan Django, standart olarak sunulan 12 Volt soketiyle seyir halindeyken mobil telefonu şarj etme imkanı da sunuyor. Django, Peugeot Scooter web sitesinde bulunan dijital konfigüratör üzerinden; motor, renk, ayna, sele, aydınlatma birimleri ve farklı aksesuarlar olmak üzere 110.000 farklı kombinasyonla kişiselleştirme imkanı da sunuyor. 20 yıl önce başlayan yolculuğunda 4’üncü ayağını oluşturan Speedfight IV 50 cc bugüne kadar 600.000 kişi tarafından tercih edildi. Iceblade versiyonuyla çok daha zengin bir ekipman seviyesi sunan Speedfight IV 50 cc; kırmızı hava kanalları, kırmızı far çerçevesi ve alüminyum zemin kaplaması gibi detaylarla daha sportif ve çekici bir görünüm sergilerken, beyaz kuyruk tasarımıyla ilgi çekiyor.