Ana sayfa Genel 10 ikinci el satan şahıs 600 satan işletme kadar kazanıyor

10 ikinci el satan şahıs 600 satan işletme kadar kazanıyor

PAYLAŞ

İkinci el fiyatları her geçen gün artarken işin artık merdiven altına düştüğü her defasında belirtiliyor. Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş “Şahısların birkaç ay sonra 10 aracın satışıyla elde ettiği kar marjı, bizlerin 50 kişilik istihdam yarattığı genel merkezimizde sattığımız 600 aracın kar marjına eşdeğer” dedi.

Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş, İkinci el fiyatları hakkında konuştu. ikinci el oto pazarında yaşanan fiyat artışlarını değerlendirdi. Pazar sirkülasyonu ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu. Eylül ayında ikinci el online pazarı satışlarının, Ağustos ayına göre ortalama yüzde 15 düştü. Bunu kur artışı ve kredi faiz oranlarındaki radikal yükseliş olduğunu dile getirildi. Karakaş, ikinci el araç fiyatlarının fahiş bir seviyeye gelmesinde bireysel satıcıların önemli payı olduğunu söyledi.

YATIRIM ARACINA DÖNÜŞTÜ

“Ertelenen talep, sıfırdaki stok problemi, kur artışı gibi hususlar fiyatların artışına elbette sebep oldu. Fakat bir yerden sonra pazardaki hareketlilik ve ani fiyat yükselişleri, otomotiv dışı farklı sektörlerde çalışan insanların maalesef iştahını kabarttı kabarttı. Bugün satışlar geçen yıla göre yüksek gözükse de sanal bir artıştan bahsediyoruz. Araç alıp satanlar hep aynı kişiler. Artık her iki kişiden biri sadece yatırım amaçlı otomobil satın alıyor” ifadelerini kullanan Karakaş, bu araç sahiplerinin fiyatları zaman içerisinde ciddi şekilde artırdığının altını çizdi.

SIFIR ARAÇ BİLE STOKLADILAR

Ali Karakaş, ikinci el oto ticaretiyle ilgisi olmayan vatandaşın elde ettiği kar ile ilgili de önemli örnekler verdi. Karakaş, “Geçtiğimiz aylarda bireysel bir kullanıcı, aynı anda bayiden 100 adet Volkswagen Passat aldı. Bu araçları stokladı, kiralamadı, şirketi için kullanmadı. Emtia olarak bekletti. Yaz ayının başında D segmenti sedan ya da kompakt bir SUV’dan 10 adet alan kullanıcılara şahit olduk. Bu şahısların birkaç ay sonra 10 aracın satışıyla elde ettiği kar marjı, bizlerin 50 kişilik istihdam yarattığı genel merkezimizde sattığımız 600 aracın kar marjına eşdeğer. 2020 büyük markalardan, galerilerden, otomobil alım satımını meslek olarak yapanlardan çok, sektörle ilgisi olmayan kişilerin para kazandığı ve fiyatları yükselttiği yıl oldu” dedi.