Ana Sayfa Genel SANAL DÜNYADA GERÇEK HEYECAN

SANAL DÜNYADA GERÇEK HEYECAN

Castrol, Titanium FST teknolojisi ile geliştirilmiş, şimdiye kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE’in tanıtımı için sanal dünya ile gerçek hayatı buluşturan yepyeni bir teknolojik deneyime imza attı. “Titanyum Denemeleri” adı verilen serinin dünyada ilk kez gerçekleşen “Sanal Yarışçılar” mücadelesinde iki usta sürücü, gerçek araçları ile sanal dünyayı yansıtan gözlüklerinin yarattığı engellerle dolu bir parkurda yeteneklerinin sınırlarını zorladı.

Video oyunları teknolojisi ile gerçek sürüş deneyiminin birleştiği sanal yarışta, Formula Drift profesyoneli Matt Powers ile ünlü televizyon programı Top Gear’da “The Stig” adıyla tanınan ve son Bond filmi Spectre’da dublör sürücü olarak yer alan Ben Collins kendilerinin ve sanal dünyanın sınırlarını başarıyla zorladılar. “Sanal Yarışçılar” mücadelesi Castrol Türkiye YouTube hesabında http://bit.ly/virtualracers linki ile yayınlanmaya başladı.

Dünyanın lider ve öncü madeni yağ üreticilerinden Castrol’ün Titanium FST teknolojisi ile geliştirilmiş, şimdiye kadar ürettiği en güçlü motor yağı olan Castrol EDGE için ürün özelliklerini günlük yaşama yansıtan, sınırları zorlayan deneyimler serisine bir yenisini daha ekledi. “Titanyum Denemeleri” (Titanium Trials) kapsamında dünyada ilk kez gerçekleştirilen “Sanal Yarışçılar” (Virtual Racers) mücadelesinde, video oyunları teknolojisi gerçek dünyadaki sürüş becerileriyle birleşti ve dünyaca ünlü iki sürücü; Formula Drift profesyoneli Matt Powers ile usta İngiliz sürücü (daha önce Top Gear televizyon programındaki “The Stig” rolüyle tanınan) Ben Collins birbirleri ile yarıştı.

Her iki sürücünün de yeteneklerinin sınırlarını sonuna kadar zorladığı pistte genç sürücü Matt Powers ve son Bond filmi Spectre’da sürüş dublörü olarak rol alan Ben Collins, Los Angeles’ta sıra dışı bir yarış çıkardılar. Gerçek dünyada Castrol EDGE kullanan 2015 model V8 Ford Mustang araçlarla piste çıkan iki sürücü, iki farklı parkurda ayrı ayrı gerçek otomobilleri kullanırken, aslında teknoloji harikası Oculus Rift Kit 2 kasklarından gördükleri, düşen kayalar, asfalttan çıkan dumanlar ve tehlikeli virajlar içeren sanal bir pistte aynı anda yarıştılar. Video oyunları teknolojisini gerçek dünyadaki sürüş becerileriyle birleştiren ve dünyada bir ilk olan bu yarışta, Matt Powers ve Ben Collins otomobilleriyle pistte gerçek zamanlı olarak mücadele etti.

“Sanal Yarışçılar” mücadelesi, performansın sınırlarını zorlayanların yanında olmak için yaratıldı. Sanal yarışcılar, sürücü, otomobil ve motor yağını bir araya getiren zorlu bir meydan okuma serisi olan Castrol EDGE Titanyum Denemeleri’nin en son ayağı olarak dikkat çekiyor. Castrol’un teknolojik olarak en gelişmiş ve en güçlü motor yağı olan – Titanium FST™ teknolojisi ile geliştirilmiş Castrol EDGE’in gücüyle hayata geçirilen seri kapsamında daha önce gerçekleşen Titanyum “Karartma -Blackout” ve “Sanal Drift” deneyimleri dünya çapında 225 milyondan fazla kişi tarafından izlendi.

Direksiyon başındaki deneyimini anlatan Stig lakaplı Ben Collins şunları söyledi: “Kariyerim boyunca birçok sıradışı sürüş ve zor koşulla karşılaştım, ama bu kesinlikle çok farklıydı. En zor kısmı sanal gerçeklik dünyasına alışmak ve bu ortama gerçekten uyum sağlamaktı. Gaza sonuna kadar basarken mantık ve beynimle düşünmek yerine içgüdülerime güvenmek… Gördüklerimin gerçek olmadığını bilirken bunu yapmak kolay değil, ama biliyorsunuz ki o anda hızla giden gerçek bir otomobili kontrol ediyorsunuz. Castrol EDGE işini çok iyi yaptığı için motorun içinde o anda neler olup bittiğini dert etmeden otomobili kullanmak müthiş bir rahatlık”
Collins’in rakibi Matt Powers ise şunları söyledi: “Castrol EDGE sanal gerçeklik kaskımı yeniden giydiğim için çok mutluyum. Efsane sürücü Ben ile başka dünyaya ait bir parkurda birlikteymişiz gibi gerçek zamanlı yarışmak hayal gibi bir deneyimdi. Birinciliği son birkaç saniyede kaybetmiş olmaktan dolayı üzgünüm ama kesinlikle bir rövanş istiyorum!”

Sanal Gerçeklikte Yeni Boyut!
“Sanal Yarışçılar” mücadelesinde kullanılan karmaşık sanal gerçeklik kodu Los Angeles’lı teknoloji uzmanları Adam Amaral ve Glenn Snyder tarafından 3 aylık bir sürede tasarlanıp geliştirildi. Kodu geliştiren ikili şunları söyledi: “Bu projede en heyecan verici olan Castrol EDGE’in, büyük otomobil üreticilerinin sürücüsüz otomobiller için kullandıkları teknolojinin aynısını kullanıyor olmaları, bunu sanal dünyayla kaynaştırıp, hem bilgisayar oyunlarının hem de sürüşün sınırlarını zorlayan bir kavram yaratmak için yepyeni ve çığır açan bir boyut yaratmaları.. Bu canlı yarış teknolojisini geliştirirken karşılaşılan en büyük zorluklardan biri anlık gecikme probleminin üstesinden gelmek ve yarışcıların takibi sırasında yeniden kalibrasyona gerek duyulmamasını sağlamaktı. Başardığımız şey sanal gerçeklik teknolojisinin şu an için gerçek hayata en yakın hali.”

YouTube’un teknoloji alanında içerik üreticilerinden Austin Evans ise “Sanal Yarışçılar projesi hakkında en etkileyici olan Castrol’ün bunu gerçekleştirmek için ortaya koyduğu gayretin büyüklüğüdür. Bu işi yapmanın en kolay yolu taklit etmek olurdu ama bunun yerine Castrol belki de oyun sektörünün geleceğini değiştirecek ve tamamen yeni bir sanal gerçeklik teknolojisi geliştirmeyi tercih etti” dedi.

TITANIUM FST™ ile güçlendirilmiş Castrol EDGE:
Teknolojik Özellikler
Yağın Geliştirilmesi:
Tamamen doğru formülü yakalamak için 2,400 madeni yağ karışımı oluşturuldu ve test edildi; motor testlerinde 3 milyon kilometre yol kat edildi (bu, dünyanın etrafında 75 tura denk geliyor).
‘Güçlü bir Yağ’ kavramının anlamı:
Bugünün teknolojileri otomobil üreticilerinin daha küçük ama daha güçlü ve verimli motorlar üretmesine olanak sağladı. Amaç şunları sunmak:
• Daha iyi yakıt ekonomisi
• Azalmış emisyonlar
• Yüksek performans
Bu hedefler motor basınçlarının nerdeyse iki katına çıkmasına yol açtı ve bu da yağın üzerinde daha büyük bir basınç oluşturuyor. Ölçümlenen basınç santimetrekarede 10.000 kg’a kadar çıkıyor. Bu basınç ince topuklu bir ayakkabı üzerinde istiflenmiş beş otomobilin yaratacağı basınca eşit. Motorlar, direkt enjeksiyon ve turbo şarj gibi özelliklerle daha sofistike oldu. Bu tasarım özelliklerinin sonucu motor üzerindeki basınç artıyor ve bu da motor yağının üzerindeki gerilimi arttırıyor. Motordaki hareket eden kritik parçaların birbiri ile temasını önlemek için yağın güçlü olması ve güçlü kalabilmesi gerekiyor.

TITANIUM FST™ ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, Castrol’ün şimdiye kadar ürettiği en güçlü yağı:
• TITANIUM FST™ ile güçlendirilmiş Castrol EDGE eşsiz titanyum katkılı formülasyonu sayesinde 2 kata kadar daha güçlü yağ filmi tabakası oluşturur.
• Yapılan araştırmalarla Castrol EDGE’in kritik motor parçalarına zarar verebilecek metal yüzeyler arasındaki sürtünmeyi azalttığı kanıtlanmıştır. Sonuç olarak, Titanium FST ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, motorun maksimum performans sergilemesine yardımcı olur.
• Yağ filminin kopmasını engeller.

Sınırları Zorlama Gücü:
TITANIUM FST™ ile güçlendirilmiş Castrol EDGE, modern motorlardaki yüksek basınca karşılık verecek güce sahip. Titanyum gücündeki Castrol EDGE, sürücü ve motorun ihtiyacı olan performansı gösteriyor.