Ana Sayfa Genel VOLVO ANAHTARSIZ OTOMOBİLİNİ TANITTI

VOLVO ANAHTARSIZ OTOMOBİLİNİ TANITTI

Volvo Cars, otomotiv endüstrisinde çığır açan bir dönüm noktası olarak 2017 yılından itibaren dünyanın ilk anahtarsız otomobillerini sunan otomobil üreticisi olmayı planlıyor.

Volvo, müşterilerine akıllı telefonlarında kullanmak üzere özel bir uygulama sunacak. Söz konusu uygulamayla birlikte kullanıcının akıllı telefonu dijital anahtar görevi görerek fiziki anahtarın yerini alacak. Bluetooth® destekli yeni ve inovatif dijital anahtar teknolojisi Volvo kullanıcılarına çok daha esnek bir kullanım sunarken, aynı zamanda otomobil kullanma ve paylaşma alanında tamamen yeni kullanım olanaklarını da beraberinde getirecek. Volvo’nun yeni uygulaması kullanıcıya akıllı telefonundaki dijital anahtar üzerinden günümüz fiziki anahtarların yerine getirdiği; kapılarla bagajı açma veya kapama ve motoru çalıştırma olmak üzere tüm fonksiyonları gerçekleştirme imkanı sunuyor. Söz konusu yeni teknoloji aynı zamanda kullanıcıya mobil uygulama için birden fazla dijital anahtar tanımlama imkanı da tanıyor. Kullanıcı böylece tek bir akıllı telefon ve o akıllı telefondaki uygulama ile o anki kullanım ihtiyacına bağlı olarak farklı noktalardaki farklı Volvo marka otomobile erişme ve kullanma imkanını elde ediyor. Uygulama tabanlı bu teknoloji sayesinde müşteriler online ortamda dünyanın herhangi bir noktasında bir otomobil kiralama rezervasyonu yapıp ödemesini de gerçekleştirdikten sonra akıllı telefonuna gelecek olan dijital anahtarla işlemlerini tamamlamış oluyor. Otomobili kiraladığı noktaya varan sürücü yine kiralama şirketi tarafından verilen koordinat bilgilerini kullanarak GPS üzerinden kiraladığı aracın yerini tespit ettikten sonra aracına rahatlıkla binebilir ve çalıştırıp dilediği yere gidebilir.

Dijital anahtar
Volvo Cars dijital anahtar aynı zamanda otomobil paylaşımını da daha basit ve kullanışlı hale getiriyor. Örneğin Volvo kullanıcısı dijital anahtarı akıllı telefon üzerinden; aile bireyi, arkadaş, ofis çalışanı ya da dilediği bir başka kişiyegönderebilecek. Böylece bu kişiler söz konusu dijital anahtarı kullanarak o otomobili kullanabilecek.
Volvo Cars Ürün Stratejisi &Üretim Hattı Başkan Yardımcısı Henrik Gren yeni anahtarsız otomobil teknolojisini; “Biz Volvo olarak teknolojiyi sadece teknoloji olarak görmüyor teknoloji olduğu için onunla ilgilenmiyoruz. Bizim için yeni bir teknoloji, müşterilerimizin hayatını kolaylaştırmalı ve daha güvenli kılmalı. Günümüz tüketicisinin mobilite gereksinimleri her geçen gün değişiyor ve daha da gelişiyor. Müşterilerimiz otomobillerine daha kolay ulaşmak ve erişim sağlamak istiyor” diyerek anlatıyor ve ekliyor “Yenilikçi dijital anahtar teknolojimiz bir Volvo’yu kullanma veya paylaşma alışkanlıklarını baştan aşağı değiştirme potansiyeline sahip. Otomobiller, tüm gün park alanında atıl bir şekilde durmak yerine sahibinin izin verdiği kişiler tarafından çok daha verimli bir şekilde kullanılabilir.”

İlkbaharda başlayacak
Volvo bu yeni teknolojinin pilot uygulamasını 2016 yılının ilkbaharında araç paylaşım şirketi Sunfleet ile birlikte İsveç’te Göteborg havalimanında başlatacak. 2017 yılında ise sınırlı sayıda araç yeni dijital anahtar teknolojisi ile birlikte ticarileşecek.Volvo Cars Özel Araçlar, Yeni Araç Direktörü Martin Rosenqvist “Sunmak üzere olduğumuz paylaşımlı anahtar teknolojisinin kullanım şekliyle ilgili birçok olasılık söz konusu. Bu teknolojinin gelecekteki kullanım alanlarıyla ilgili olasılıklara ve fikirlere açığız, geleceğe umutla bakıyoruz” dedi.
Volvo Cars yeni dijital anahtar çözümleri konusunda öncü. 2015 yılında bir kargo şirketine anlık olarak dijital anahtar oluşturan İsveçli premium otomobil üreticisi dünyanın ilk otomobile teslim online alışveriş hizmetini sunmuştu. Şimdi aynı dijital anahtar teknolojisi Volvo kullanıcılarının kullanımına sunuluyor olacak.Fiziki anahtar ise, onu kullanmak isteyenler için kullanıma sunulmaya devam edecek. Volvo’nun yenilikçi anahtarsız otomobil teknolojisi 25 Şubat tarihine kadar devam edecek olan ve Barselona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi (MWC) 2016’nın Ericsson standında ilk kez gösteriliyor.