Ana Sayfa Genel FIAT EGEA İLE EZBER BOZACAK

FIAT EGEA İLE EZBER BOZACAK

Tofaş’ın otomobil projesinin ilk ürünü olan Egea, kompakt sedan sınıfında alışılmışların dışına çıkarak ezber bozan sedan olmayı hedefliyor.Bursa’da üretilen Egea, 4 farklı motor ve 3 donanım seçeneğiyle sunulurken, başlangıç fiyatı da 49 bin 900 lira olacak

Tofaş’ın Bursa’da ürettiği sedan modeli Egea, 520 milyon dolarlık yatırımla Pazar lideri olma yolunda ilerleyecek. Öncelikli olarak Türk kullanıcıların ihtiyaçlarına gore göz önüne alarak tasarlandı. Öncelikli olarak tüm fiyatıyla iddialı olan Egea’nın fiyatı 49 bin 900 liradan başlarken, en üst donanımlı versiyonda 70 bin 900 lira olacak. Çeşme/Alaçatı’da dünyada ki ilk lansmanı gerçekleşen Fiat Egea’yı bizde Oto Gündem ekibi olarak kullanma fırsatı yakaladık. Yaklaşık 20 bin kişinin daha satışa sunulmadan ön kayıt yaptığını belirten Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, Otomotiv pazarındaki ağırlıklarının ve payının Egea ile daha fazla artacağının altını çizerek ‘ezber bozan sedan’ ortaya koyduklarını ifade etti. Kısa sürede Egea’nın Türkiye pazarının en çok tercih edilen modeli olmasını hedeflediklerini vurgulayan, Aytaç, aracın satışına kasım ayından itibaren 5 yıl/100 bin kilometre garantili olarak başlayacaklarını sözlerine ekledi.

Linea Üretimi Devam Edecek
Aracın 3 donanım seçeneğiyle pazara sunulacağını belirten Altan Aytaç, “Egea sahibi olacak ilk 2 bin müşteriye ayrıcalık sunmak istiyoruz.Bu çok özel ilk 2000 müşterimize Egea’ya 2 bin liralık avantajla sahip olma fırsatı sunacağız” dedi. Marka ayrıca, araca sahip olmak isteyenlere 20 bin lira ve 20 aya kadar vadeli aylık 0.99 faiz seçeneğiyle kredi de sunuyor. Tamamen bir sedan projesi olan Egea’nın hatchback ve station wagon versiyonları 2016 yılında devreye girecek. Fiat Pazarlama Müdürü Özgür Süslü, “Fiat Linea üretimi de devam edecek. Ödenen paranın karşılığı olarak Linea hala çok geçerli bir model olacaktır” dedi.

B ve C Segmenti Arasında
Tasarım açısından tamamen İtalyan tasarımının gücünü taşıyan Egea, güçlü ve agresif çizgilere sahip. Araç 4.53 metrelik uzunluğa, 1.79 metrelik genişliğe ve 1.49 metrelik yüksekliğe sahip.B ve C segmenti arasında bir model olan Egea, 2.63 metrelik aks mesafesi kompakt sedanlarla rekabet ediyor. Egea’da 520 litrelik bagaj hacmi sunuluyor. 5 yetişkinin rahatlıkla seyehat edebildiği iç hacimde baş ve diz mesafesi açısından problem yok. Özellikle dizel motor seçeneğinde yalıtım konusunda da oldukça başarılı. Yüksek hızlarda dikiz aynalarından dolayı rüzgar sesini içeri alsada sürüş pozisyonu ve kullanım dinamikleri başarılı. Sürüş karakteri diğer Fiat modellerine benzemeyen araç, sportif bir kullanıma sahip ve iyi yol tutuş özellikleri sergiliyor.

Fiat Egea- otogundem 2

100 Kilometre 3.7 Litre
Ilk etapta 1.4 litre 95 beygir benzinli, 1.3 litre multijet 95 HP ve 1.6 litre 120 HP Multijet motor seçeneklerinin satışına başlanacak. Yılbaşına kadar 5 ve 6 ileri vitesli manuel şanzımanlarla satın alınabilecek Fiat Egea’nın sadece 6 ileri otomatik şanzımanla kombine edilen 110 HP’lik 1.6 litrelik e-Torq motorlu versiyonu ise yılbaşından itibaren satışa sunulacak. 1.6 litrelik Multijet turbo dizel motor seçeneğinin DCT otomatik şanzımanlı versiyonu ise 2016 yılının 2’nci yarısında satışa sunulacak. Alaçatı’da kullandığımız 1.6 litrelik dizel unite 120 beygir güç sunuyor ve maksimum torkuda 300 Nm. Belkide Egea’nın en dinamik motorlarından biri olan unite yüksek hızlara çıkmada oldukça başarılı. Bizim kullanım şartlarımızda araç ortalamada 4.5 litrelik bir tüketim değerini yol bilgisayarına yanısttı ve daha performanslı kullanımda bu oran 6 litre seviyelerine kadar ulaştı.

3 farklı donanım seçeneği
Easy, Urban ve Lounge adı verilen 3 donanım paketiyle müşterilerinin beğenisine sunulacak Fiat Egea, giriş versiyonundan itibaren tüketicinin ihtiyaçlarına tam cevap verebilecek kadar zengin donanımıyla ayrıca dikkat çekiyor. Aracın baz donanımında krom kapı kolları, elektrikli ve ısıtmalı aynalar, Uconnect Radio/MP3 Çalar, USB, çok fonksiyonlu direksiyon, ön hava yastıkları, ABS, ESP, yokuş kalkış desteği sunuluyor. Üst versiyonlardaysa yan ve perde havayastıkları, far/yağmur sensörü, 5 inçlik dokunmatik ekran,navigasyon ve geri görüş kamerası yer alıyor. Fiat Egea ismini Ege denizinden alıyor.

Fiat Egea- otogundem 1