Ana Sayfa Test FORD B-MAX 1.6 TDCi TESTİ

FORD B-MAX 1.6 TDCi TESTİ

Ford bir ilke daha imza atarak B sütunu ortadan kaldırdı. Markanın yeni bir tasarım anlayışına kavuşan B sınıfında ki temsilcisi B-Max ile daha yüksek hacim bekleyenlere yöneldi.

Dar sokaklar ve trafikte ki yoğunluk küçük otomobillere olan ilgiyi her geçen gün daha da arttırıyor. Artık MPV sınıfında da küçülmelerin yaşandığı fark eden Ford, B-Max ile tam minik bir MPV gibi görünerek pazara yeni bir heyecan getirmeyi hedefliyor. Test konuğumuz olan B-Max’e tasarım açısndan bakacak olursak, ön kısımda tamamen bir Fiesta görüyoruz. Daha keskin çizgilerle şekillenen araç, dinamik yapıyı ön plana taşımış. Çamurluklara doğru uzanan far yapısı, B-Max’in bakış açısını güçlendirmiş. Aracın en büyük dikkat çeken özelliği ise ortadan kalkan B sütunu. Yan kısma baktığımızda hiç bir şeyin farkına varmanız mümkün değil. Ön ve arka kapıları açtığımızda ise ortada tamamen bir direğin olmadığını görüyoruz. Ön ve arka kapıların uçlarına bir kilit sistemiyle devreye alan modelde kapılar kapalı oldu mu B sütunu görevini yerine getirmiş oluyor. Atletik bir yapı görevini arka kısımda da devam ettiren araç, sportif görünümünü koruyor. Akıllara gelen B sütunu olmayan araç güvenli mi sorusunun cevabını da Euro NCap testi veriyor. Kapıların yandan gelen darbelerde oluşan enerjiyi absorbe etmesi ve sanal bir sütun gibi işlev görebilmesi için yük taşıyıcı alanlar boron çeliği ile güçlendirilmiş ve tüm çarpışta testlerinden B-Max 5 yıldıza layık görülmüş. Uzunluğu 4.07 metre olan aracın genişliği 1.75 metre olarak kayıtlara geçmiş ve aracın yerden yüksekliği de 1.6 metre olarak hesaplanmış.

ford bmax 1.6 tdci testi otogundem3

Biniş ve inişler daha rahat
Aracın iç mekanına girdiğimizde geniş ön camı ve yüksek tavanı sayesinde çok daha geniş bir araç kullanım hissini veriyor. Araç içinde kullanılan malzeme ve işçilik yeterli seviyede. Deri direksiyon simidi üzerinde anlaşılır nitelikte kısa yol tuşları yer alıyor. Orta konsolda yer alan müzik sistemi Focus modelinden tanıdık. Hemen üst kısımda yer alan ufak ekran geri görüş kamerasını da barındırıyor. Koltukların yumuşak yapısı ve konforu keyifli yolculuklar vadediyor. Arka kısımda baş ve diz mesafesi yeterli. B sütunun olmaması araca biniş ve inişleri kolaylaştırıyor. Aracın ön ve arka koltukları 7 farklı şekilde tam olarak katlanabiliyor. Bu sayede iç mekanda neredeyse 2.40 metrelik uzunlukta bir yük ortamı oluşuyor. Ford B-Max 304 litrelik bagaj hacmi sunarken arka koltuklar yatırıldığında bu oran 1372 litreye kadar ulaşıyor.

ford bmax 1.6 tdci testi otogundem1

100 km’de 4,6 litre
Oldukça zengin bir motor menüsü olan test misafirimiz B-Max’te 3’ü benzinli 2’si dizel olmak üzere 5 motor seçeneğiyle alınılabiliniyor. Bize konuk olan dizel versiyon ise oldukça ekonomik. 1.6 litrelik Duratorq dizel ünite 3800d/d’dan itibaren 95 beygir güç üretiyor ve aracın maksimum torkuda 1750d/d’dan itibaren 215 Nm olarak kayıtlara geçmiş. 0’dan 100 kilometre hıza 13,9 saniyede ulaşan araç maksimum 173 kilometre hıza ulaşıyor. Tatlı sert süspansiyon sistemi, yol tutuş konusunda dengeli bir sürüş sağlamayı gerçekleştiriyor. Fabrika verilerine göre araç 100 kilometre de ortalama, 4 litrelik yakıt tüketimi gerçekleştiriyor. Bizim genelde şehir içinde kullandığımız araç ortalamada 5.2 litrelik bir tüketimi ekranlarımıza yansıttı. Araç Türkiye’de Trend ve Titanium olmak üzere iki donanımla satışa sunuluyor. Giriş seviyesi olan Trend’de 15 inçlik jantlar, yol bilgisayarı, klima, esnek koltuk katlama sistemi, USB girişi, gündüz farları, Dinamik Tork Kontrolü, ESP, TCS, yokuş kalkış desteği, lastik basınç takip sistemi, deri direksiyon, Cruise Control, sürücü ve yolcu ön hava yastıkları standart olarak yer alıyor. Üst donanımlarda geri görüş kamerası, yan/perde/sürücü diz hava yastıkları ve Aktif Şehiriçi Güvenlik Sistemi gibi donanımlar da alınabiliyor.

ford bmax 1.6 tdci testi otogundem2

ALİ YILDIRIM

1 Yorum