Ana Sayfa Genel MAHINDRA&MAHINDRA, PININFARINA’YI SATIN ALDI

MAHINDRA&MAHINDRA, PININFARINA’YI SATIN ALDI

Ünlü İtalyan otomotiv tasarım şirketi ‘Pininfarina’yı satın alan Mahindra & Mahindra, otomotiv tasarımında geleceğe yön verecek adımı atıyor. 60 yıllık SUV tecrübesi ile lüks SUV kavramına İtalyan estetiği katıyor.

Tasarımdaki bu dev işbirliği ile Ferrari, Alfa Romeo, Peugeot, M & M, Fiat, GM, Lancia, Maserati ve benzeri dünyaca ünlü üreticiler için otomobil tasarlamış olan “Pininfarina”, SsangYong’unda içinde bulunduğu küresel büyüklüğü 16.900 milyar dolar olan Mahindra & Mahindra grubuna dahil olmuş oldu. Mahindra & Mahindra ve Tech Mahindra bu bağlamda, Pininfarina’nın anlaşma kapsamında %76,06 hissesini alarak, “JVCo” isimli ortak bir girişim şirketi yoluyla tasarımlar hayata geçireceğini duyurdu. “JVCo” hisselerinin %60’ı Tech Mahindra, %40’ı Mahindra & Mahindra tarafından yönetilecek olup, Pininfarini yönetiminin ise yönetim kurulu başkanı Paolo Pininfarina tarafından devam edileceği duyuruldu. İkonik bir tasarım firması olan Pininfarina’nın, 85 yıllık tarihi boyunca birçok markayı endüstriyel tasarım anlamında beslediği biliniyor. Tech Mahindra ve Pininfarina, bu birliktelikten geleceğe yönelik özel otomotiv stili, güçlendirilmiş gövde mühendisliği alanında fayda sağlamayı, Avrupa otomotiv pazarının içinden gelen tasarımcıların deneyimlerinden yararlanarak, daha büyük bir pazara erişim şansı ile saflık, yenilik ve sıradışı bir tasarım ilhamı yaratmayı hedefliyor.

Sabrina otogundem

Hava Trafiği İçinde Çalışma Yapıyor
Ayrıca Mahindra & Mahindra ve Tech Mahindra, otomotiv sektörü dışında ulaşım, uzay ve endüstriyel tasarım konularında da deneyim kazanarak bu sektörlerde de varlığını güçlendirmeyi planlıyor. “Pininfarina”nın İstanbul’un Yeni Havaalanı için, “Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin de tasarımlarını yapan ünlü İtalyan tasarım şirketi olduğunu da hatırlatmak gerekiyor. Bu birliktelikten gelecek yeni SsangYong tasarımları ise heyecanla bekleniyor.