Ana Sayfa Genel Otomotiv ihracatı rekora gazladı

Otomotiv ihracatı rekora gazladı

Otomotiv sektörü 2023’te tüm hızıyla büyüdü. İç pazarda yeni bir rekor kırılırken, ihracata da zirveye ulaşıldı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği verilerine göre, Türk otomotiv endüstrisi, 2023’te bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 35 milyar dolar ihracat gerçekleştirdi.

Otomotiv sektörü yüksek kur ve artan maliyetlere rağmen iç pazarda da büyümesini sürdürdü. Aynı zamanda ihracatta da iyi bir ivme yakalayan sektörü 2024’te zor bir dönem bekliyor. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği’nden (OİB) yapılan açıklamaya göre, Türkiye otomotiv endüstrisi geçen sene, 2022’ye kıyasla yüzde 13 artışla 35 milyar dolar ihracat gerçekleştirerek tüm zamanların rekoruna ulaştı. Geçen yılı ülke ihracatının da lideri olarak tamamlayan sektörün payı ise yüzde 15,8 oldu. Sektör, aralık ayında ise 2022’nin aynı dönemine göre yüzde 1,1 artışla 3 milyar 176 milyon dolar ihracatla yine ilk sırada yer aldı.

Baran Çelik

3.2 MİLYAR DOLARI GEÇTİK

OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Geçen yılın son ayında 3,2 milyar dolar ile bugüne kadarki en yüksek aralık ayı ihracatına ulaştık. Geçen yılın tamamında da tüm zamanların rekor ihracatını gerçekleştirdik. Çifte rekora imza atan tüm ihracatçı firmalarımızı tebrik ederim” dedi. Otomotiv sektörünün dış satımında geçen yıl en büyük ürün grubu olan tedarik endüstrisinin ihracatı bir önceki seneye göre yüzde 9 artarak 14 milyar 154 milyon dolar, tüm otomotiv ihracatından aldığı pay ise yüzde 40,4 oldu. Aynı dönemde binek otomobiller ihracatı yüzde 19, otobüs-minibüs-midibüs ihracatı yüzde 57, çekiciler ihracatı yüzde 22 arttı, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı ise yüzde 3 geriledi. Türkiye otomotiv sektörünün en büyük pazarı olan Almanya’ya 2023 yılında da yüzde 11 artışla 4 milyar 854 milyon dolarlık ürün gönderildi. Geçen yılın tamamında Fransa’ya yüzde 33, İtalya’ya yüzde 21,5, İspanya’ya yüzde 34, Polonya’ya yüzde 21, Slovenya’ya yüzde 21, Belçika’ya yüzde 13, Rusya Federasyonu’na yüzde 42, Romanya’ya yüzde 28, Hollanda’ya yüzde 30 ihracat artışı, ABD’ye ise yüzde 29 ihracat düşüşü oldu. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen OİB Yönetim Kurulu Başkanı Baran Çelik, “Geçen yılın son ayında 3,2 milyar dolar ile bugüne kadar en yüksek aralık ayı ihracatına ulaştık. Geçen yılın tamamında da tüm zamanların rekor ihracatını gerçekleştirdik. Çifte rekora imza atan tüm ihracatçı firmalarımızı tebrik ederim” ifadesini kullandı.

BİNEK OTOMOBİL MİLYAR DOLARI GEÇTİ

Geçen yılın son ayında en büyük ürün grubu tedarik endüstrisinin dış satımı, 1 milyar 109 milyon dolar olarak kayıtlara geçti. Binek otomobiller ihracatı 1 milyar 96 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar dış satımı 506 milyon dolar, çekiciler ihracatı 140 milyon dolar, otobüs-minibüs-midibüs dış satımı yüzde 44 artarak 289 milyon dolar olarak gerçekleşti.

AFRİKA ÜLKELERİNE TİCARET ARTTI

Türkiye’den geçen yıl en büyük ülke grubu olan ve yüzde 68,3 pay alan Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 23 milyar 921 milyon dolar ihracat kaydedildi. Aralıkta ülke bazında en büyük pazar olan Fransa’ya 407 milyon dolar ihracat yapıldı. Almanya’ya dış satım geçen senenin aynı ayına göre yüzde 6 artışla 378 milyon dolar, İtalya’ya yüzde 4,5 yükselişle 330 milyon dolar olarak kaydedildi. Geçen ay AB ülkeleri yüzde 66 pay ve 2 milyar 94 milyon dolar ile ülke grubu bazında ihracatta ilk sırada yer aldı. AB ülkelerine dış satım, Aralık 2022’ye kıyasla yüzde 0,5 arttı. Diğer Avrupa ülkeleri yüzde 12,5 pay ve yüzde 7 artışla ikinci sırada yer aldı. Afrika ülkelerine dış satımda da yüzde 49 artış görüldü. Bu dönemde, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) ülkelerine yüzde 28 dış satım artışı, Kuzey Amerika Serbest Ticaret Bölgesi’ne yüzde 22,5 ihracat düşüşü yaşandı.