Ana Sayfa Genel Sıfır emisyonda Türkiye önemli bir aktör

Sıfır emisyonda Türkiye önemli bir aktör

Electric car at charging station

Türkiye’nin ilk Elektrikli ve Hibrit Araç Fuarı e-drive TURKEY’in Fuar Direktörü Burcu Uca, Paris İklim Anlaşması’nın yakın zamanda ülkemiz tarafından da resmi olarak onaylamasının ardından, küresel çapta karbon ayak izini azaltma hedefi doğrultusunda artık Türkiye’nin de önemli bir aktör haline geldiğini belirtti.

Türkiye’nin ilk Elektrikli ve Hibrit Araç Fuarı e-drive TURKEY gün sayıyor. Fuar Direktörü Burcu Uca, elektromobiliteyi sadece çevre dostu kavramıyla tarif etmenin önemli ancak eksik kalacağını ifade ederek “Fuar konseptimizde elektromobiliteyi dört ana kavram ile ifade ediyoruz. Çevre dostu, otonom, bağlantılı ve paylaşımlı araçlar olarak e-mobilitenin çerçevesini çizdiğimiz projemizde, hem fuarımızın katılımcı profili hem de fuarla eş zamanlı düzenlenecek konferans oturumları ile mikromobiliteden yeşil enerji bazlı şarj çözümlerine kadar geniş bir pencereden sektöre bakıyor olacağız” dedi.

BENZİNLİ VE DİZEL ARAÇLARDA SON YAKLAŞIYOR

Enerji tüketiminin özellikle son 30 yılda sanayileşme sebebiyle her geçen yıl arttığını ve bu nedenle karbon emisyonu üretiminde enerji sektörünün birinci sırayı, ulaşım araçlarının ise yaklaşık yüzde 24 ile ikinci sırayı aldığını belirten Uca, “Sıfır emisyon hedefini yakalamak üzere Avrupa’da birçok otomobil üreticisinin 2025-2035 yılları arasında net bir şekilde benzinli ve dizel motorlu araçları seri üretim bantlarından indireceği öngörülüyor.

Burcu UCA

Fosil yakıtlı araçların yerini alacak elektrikli araçlar önümüzdeki 5 sene içerisinde hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmeye başlayacak. Yönetmeliklerle zorunlu kılınan şarj altyapısı ve uzayan sürüş menzilleri, otonom sürüş teknolojileri sosyolojik olarak da günlük hayatımızı değiştirecek. Bu çerçeveden baktığımızda e-drive TURKEY, tüketicilerde çevreci ulaşım farkındalığını artırmayı en önemli misyonlarından biri olarak kabul ediyor.” dedi.

9-12 ARALIK TARİHLERİNDE TÜRKİYE’NİN
İLK ELEKTRİKLİ FUARI BAŞLIYOR

Türkiye’de e-mobilite konusunda yapılan birçok değerli çalışmanın olduğuna vurgu yapan ve fuar organizasyonundaki temel motivasyonun bu çalışmalar olduğuna dikkat çeken Uca, ilk kez ana teması e-mobilite olacak bir fuar organizasyonu ile sektöre yeni bir platform armağan etmek istediklerini, tüm teknoloji ve araç meraklılarını 09-12 Aralık 2021 tarihleri arasında, İstanbul Yenikapı’daki Dr. Mimar Kadir Topbaş Sanat ve Gösteri Merkezi’nde gerçekleştirilecek elektrikli ve hibrit araçlar fuarında davet ettiklerini belirterek konuşmasını sonlandırdı.